Černý bez
2. 10. 2011
Černý bez
A co černý bez – bezinky? Keře či stromy jsou všude okolo nás, loni by l„jejich rok“ – tak krásné květy a plody už dlouho nebyly. „Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni.“ To říkala moje babička. Květy i se stopkou obalte v těstíčku, osmažte, pocukrujte, kdo to má rád, přidá skořici.
Kosmatice
Květy i se stopkou obalte v těstíčku, osmažte, pocukrujte, kdo to má rád, přidá skořici.
Kosmatice jdou připravit i na slano, do těstíčka se ovšem přidá sůl a strouhaný eidam.
Z květů je výborná šumivá limonáda, čaj a bezový ocet na srážení teploty, víno. To vše i z květů sušených. Octové obklady při teplotě: Květy bezinky a vinný ocet nebo 4% ocet dáme do lahve. Necháme vylouhovat. Při začínající teplotě dětí stačí namočit tampony, dát je do dlaní a do ponožek na chodidla, přečíst pohádku a vyměnit tampony. V první fázi to pomáhá, teplota klesne.
Šumivá limonáda:
Do pětilitrové lahve vlijeme 4 l převařené vody, vložíme 5 až 6 květů se stopkami, půl kilogramu kg cukru , jeden citron s kůrou nakrájený na kolečka. Převážeme plátýnkem a po devět dnů s občasným protřepáním necháme stát na slunci. Přefiltrujeme, nalijeme do lahví PET, uzavřeme a dáme na 14 dnů do chladného sklepa. Při otvírání lahví pozor, chová se jako šampaňské. Brzy zkonzumujte, o čemž nepochybuji.
Listy z bezinek se používají na obklady bolavých kloubů, stejně jako listy kostivalu. Plody bezinek se suší a rozdrcené se používají do směsí čajů. Je spousta receptů na likéry a vína, bobule se přidávají do jamů z jablek, angreštu, hrušek, dýní kvůli barvě, vaří se z nich i povidla. Nikdy je nekonzumujte syrové a nepřehánějte množství. Přeji vám krásné léto, sbírejte, sušte, nakládejte. Příroda je nejen laskavá, ale nešetří krásou, ani požitky.
Jana Zoubková
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář